• dveře protipožární prosklené
  • protipožární dveře ocelové
  • Požární vrata
  • Protipožární dveře
  • protipožární dveře prosklené
  • Protipožární dveře
 

Jak zabezpečit zranitelná místa dom

Domov ochrání před narušiteli moderní mechanické a elektronické systémy zabezpečení. Ideální je jejich vzájemná kombinace. Na která místa se máte zaměřit?

 

 

Největším oříškem bývají pro zloděje vchodové dveře. Na jejich zabezpečení totiž majitelé domů dbají pod tlakem pojišťovny nejvíce.

Naopak často se podceňuje zajištění oken, balkónových a sklepních dveří i garážových vrat.

Vchodové dveře

K orientaci v zabezpečení vchodových dveří slouží stupně bezpečnostních tříd RC. Vyjadřují, co musí dveřní bezpečnostní prvky vydržet při úsilí zloděje dostat se dovnitř hrubou silou či rafinovanými metodami.

O tom, kterou bezpečnostní třídu je vhodné pro vchodové dveře do domu zvolit, rozhodují především požadavky jednotlivých pojišťoven. Za nejvhodnější se u bezpečnostních dveří považují třídy 3 a 4.

Nižší třídy lze relativně snadno překonat za pomoci lehkého nářadí a hrubé síly. Vyšší třídy se pak u bytových domů v podstatě nepoužívají.

Vedle pořízení bezpečnostních dveří je třeba myslet i na bezpečnostní zárubně a zámkovou vložku, která má být ještě vyšší bezpečnostní třídy, než jsou dané dveře, radí Lukáš Smetana z ProBydlení. Některé modelové řady lze osadit i do stávajících bezpečnostních zárubní, ale pouze u novostaveb. U starších zárubní hrozí jejich nerovnost, následně netěsnost dveří a celkově špatná funkce dveří a bezpečnostních prvků. 

Zámek i vložka by měly být minimálně 3. bezpečnostní třídy. Výhodou bezpečnostních vložek je nemožnost jejich zkopírování.


Pro výrobu nové cylindrické vložky ve 4. bezpečnostní třídě je zapotřebí mít bezpečnostní kartu. Samotný zámek chrání také kování, které ho překrývá. Bezpečnostní kování se vyznačuje kvalitou použité oceli, jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř.

Bezpečnostní klíče mívají chráněný profil, zamykat můžeme mechanicky klíčem, elektronicky otiskem prstu nebo na dálku třeba mobilním telefonem.

Při výběru bezpečnostních dveří sledujeme kvalitu a typ závěsů, počet a sílu uzamykacích čepů. Mohou být pevně vysunuté ze dveří v oblasti závěsů, které chrání dveře před vysazením (pasivní), nebo tzv. aktivní vysouvací čepy, ovládané klíčem v zámku. Vyhledávanou alternativou jsou také tzv. háky, které nahrazují čepy (tyče).

K preventivním opatřením patří třeba chytrý zámek na dálkové ovládání. Pro případného zloděje je jeho překonání oříškem, zato majitelé si díky němu dům otevřou nástěnnou klávesnicí, mobilním telefonem nebo čtečkou otisku prstů.

Přidáme-li na dveře chytré kukátko, uvidíme na jeho digitální obrazovce, kdo stojí za dveřmi i kdo se v okolí domu pohybuje v době, kdy jsme pryč. Záznamové snímky zachytí každou podezřelou aktivitu.

Nedobytná okna

Před okna, zasklené plochy či dveře instalujeme bytelné venkovní uzamykatelné žaluzie, rolety. Samotné sklo okna bývá obohaceno čirou PVB fólií, vloženou mezi vrstvy skla. Fólie je mimořádně pevná a přilnavá.

Při rozbití skla se jeho úlomky nerozletí kolem, ale zůstanou připevněny na fólii. Pro zloděje se tím situace komplikuje, větší počet PVB fólií vloupání značně znesnadňuje.

Další možnou ochranou je využití tvrzeného skla, které je čtyřnásobně pevnější než běžné sklo stejné tloušťky proti zatížení větrem a tepelné námaze.

Bezpečnostní kování okna se od tradičního liší počtem uzamykacích bodů a jejich tvarem v tom samém rozměru rámu okna. Zatímco se u uzamykacích bodů klasického kování používají čepy ve tvaru hladkých válečků, u bezpečnostních variant mají čepy hřibovitý tvar, bránící vypáčení.

Otevření okna znesnadní také zamykatelná klička s klíčem nebo klika s knoflíkem, bodem, který při otočení kování musíme zmáčknout.

Bezpečnostní systémy


Praxe ukazuje, že se propojení mechanického a elektronického zabezpečení vyplácí. Elektronický alarm je primárně určen k ohlídání slabých míst domu, jako jsou balkónové dveře, francouzská a střešní okna, garážová vrata.

Nezbytnou součástí elektronického alarmu by mělo být připojení na pult centralizované ochrany (PCO), který dokáže v krátké době po narušení přivést na místo bezpečnostní agenturu.

Vybavíme-li třeba bezpečnostní okna čidly proti otevření napojenými na elektronickou ochranu, při aktivním alarmu čidlo reaguje, kdykoli se s oknem něco děje.


Existuje řada spolehlivých detektorů, které reagují na otevření garážových vrat, balkónových dveří a včas před nezvanými hosty varují.

Moderní alarmy, jako je např. systém Jablotron 100, umějí dům rozdělit na několik částí a hlídat je nezávisle na sobě. Garáž je tak chráněna kdykoli během dne a noci, i když se v té době pohybujeme v jiné části domu. Na klávesnici alarmu je také možné si ověřit, zda jsou garážová vrata správně dovřená.


 

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/436916-jak-zabezpecit-zranitelna-mista-domu.html